The gut flora as a forgotten organ

Otizm ve Bağırsak Mikrobiyotamız

İnsanlar da dahil olmak üzere memelilerin kan dolaşımına salınan mikrobiyal ürünler, kan-beyin bariyerini geçer ve nörogelişimi etkiler. Otizm spektrum bozuklukları (OSB) dahil olmak üzere nörolojik bozuklukları teşvik edebilir veya hafifletebilirler. Bu başyazı, özellikle OSB'ye atıfta bulunarak mikrobiyotamızın duygularımızı, tutumlarımızı ve zihinsel durumlarımızı nasıl etkilediğini açıklamaktadır.

Özetle, çok sayıda çalışma, mikrobiyal ekosistemdeki gastrointestinal değişikliklerin bağırsak geçirgenliğini artırdığını ve sızıntılı bağırsak sendromuna neden olduğunu göstermektedir. Bu durum, mikrobiyal ürünlerin ve sitokinlerin kan dolaşımına kaçmasına neden olarak nörogelişimsel bozukluklara neden olur. Otizm, kısmen bu durumdan kaynaklanabilecek bozukluklardan sadece biridir. Mikrobiyotamızın duygularımızı, tutumlarımızı ve zihinsel durumlarımızı ne ölçüde ve hangi mekanizmalarla etkilediği, genç mikrobiyologlar için zengin araştırma alanları oluşturmaktadır.

 Makalenin tam metnine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

https://www.karger.com/Article/FullText/375303

Autism and Our Intestinal Microbiota

Microbial products, released into the bloodstreams of mammals including humans, cross the blood-brain barrier and influence neurodevelopment. They can either promote or alleviate neurological disorders including autism spectrum disorders (ASD). This editorial describes how our microbiota influence our feelings, attitudes and mental states with particular reference to ASD.

 

In summary, numerous studies indicate that gastrointestinal alterations of the microbial ecosystem promote gut permeability, causing the leaky gut syndrome. This condition results in an escape of microbial products and cytokines into the bloodstream, causing neurodevelopmental disorders. Autism is just one of the disorders that may result in part from this condition. The extent to which and mechanisms by which our microbiota influence our feelings, attitudes and mental states represent rich fields for investigation for young microbiologists.

 Full text: 

https://www.karger.com/Article/FullText/375303

Haber bültenimize abone ol


© 2021 www.erdemtezcan.com, tüm hakları saklıdır.