Bağırsak Terapisi ile Kabızlık Problemine Çözüm

BAĞIRSAK TERAPİSİ BESLENME SİSTEMİ

Vücudumuzda yaklaşık 10 trilyon tane insan hücresi bulunurken bağırsaklarımızda yaklaşık 100 trilyon tane mikroorganizma bulunur. Yani bağırsaklarımız kendi vücudumuzun 10 katı kadar mikroorganizmaya ev sahipliği yapar. Yüzlerce tür ve çeşitteki bu mikroorganizmalar bağırsağımızda karışık halde bulunurlar ve bu mikroorganizma karışımına bağırsak florası veya mikrobiyota denilir. Her insanın parmak izinin farklı olması gibi bağırsaklarındaki mikroorganizma dağılımı da birbirinden farklı olduğu için herkesin ayrı bir “mikrobiyota parmak izi” mevcuttur.

Bağırsaklarımızdaki mikrobiyota doğumdan itibaren oluşmaya başlar. Özellikle anne sütü faydalı mikroorganizmaların çoğalarak bağırsaklarımıza hâkim olmasını sağlayan bileşenler içerir. Bu yüzden, annenin kullandığı ağır ilaçlar, stres gibi durumlar olmadığı taktirde genellikle bebekliğimizden itibaren sağlıklı mikroorganizmalara sahip bir bağırsak floramız oluşur.

Stres, kötü beslenme, antibiyotik kullanımı gibi bazı faktörler bağırsaklarımızdaki mikroorganizma dengesini etkiler. Daha sonra yeniden kurulan mikroorganizma dengesinde eğer zararlı mikroorganizmaların sayısı ve faydalı mikroorganizmalara göre oranı artarsa çeşitli sorunlar oluşabilir. Dışkılama sorunlarından, cilt lezyonlarına, otizmden multiple skleroza kadar çok geniş bir yelpazede oluşabilen bu sorunlara aşağıda değindik.

Bağırsaklarımıza faydalı mikroorganizmalar hâkim olursa, hem bu mikroorganizmalar bağırsaklarımıza yapışıp o bölgelere zararlı mikroorganizmaların gelmesini engellerler, hem vücudumuz için yararlı vitamin, hormon, kısa zincirli yağ asidi gibi faydalı bileşikler üretirler hem de bağışıklık sistemimizin daha düzenli ve güçlü olmasına yardım ederler. Bu nedenle, sağlıklı bir bünye ve güçlü bir bağışıklık sistemi için bağırsaklarımıza faydalı mikroorganizmalar hâkim olmalıdır.

https://www.bagirsakterapisi.com/makaleler-ozetleri/makaleler/literatur-ozetleri/the-gut-flora-as-a-forgotten-organ

Bağırsak terapisi beslenme sistemi, bağırsaklarımızı hem zararlı mikroorganizmalardan hem de alerjen gıdalardan korumayı içeren 2 temeli bulunan bir beslenme biçimidir.

  • Bağırsak terapisi beslenme sisteminin birinci temeli bağırsaklarımızdaki zararlı mikroorganizmaları atıp faydalı mikroorganizmaların sayısının arttırılmasına yönelik prebiyotiklerin kullanımıdır. Özel olarak işlenmiş prebiyotikler karbonhidrat yapılarında olup sahip olduğu belirli moleküler uzunlukları sayesinde midede parçalanmazlar ve ince bağırsaktan emilmezler. Kalın bağırsağa ulaştığında ise burada karışık halde bulunan hem zararlı hem de faydalı mikroorganizmalar tarafından fermente edilir. Fermentasyon sonucu oluşan kısa zincirli asitler, kalın bağırsakta zararlı mikroroganizmalar açısından daha dezavantajlı bir ortam oluşturur. Böylece, kalın bağırsağımızda rekabet halinde bulunan faydalı ve zararlı mikroorganizmalar arasından faydalılara daha avantajlı bir ortam oluştururlar. Bu sayede, zamanla faydalı mikroorganizmalar rekabeti kazanır ve zararlı mikroorganizmalar atılır.

  • Bağırsak terapisi beslenme sisteminin ikinci temeli ise bağışıklık sistemimizi uyararak bağırsaklara ve tüm vücuda zarar veren alerjen gıdaları tespit edip o alerjenlerden uzak bir beslenme biçimidir. Alerjen gıdalar kişiden kişiye değişir o yüzden hastanelerde yapılan gıda intoleransı testi daha doğru sonuç vermektedir. Gıda intoleransı testlerinin sonucu çıkana kadar, alerjen ihtimali olan glütenli gıdalar, katkı maddeleri içeren hazır gıdalar, aşırı asitli ve şekerli içeceklerden uzak bir diyet önermekteyiz.

Bağırsak terapisi beslenme sisteminin 2 temeli birden uygulandığında, vücudumuzda dışkılama sorunlarından cilt lezyonlarına, otizmden multiple skleroza kadar birçok sorunun merkezinde olan bağırsaklarımız hem zararlı mikroorganizmalardan hem de alerjen gıdalardan uzak durarak adeta bir terapi görmüş olur.

BAĞIRSAK HASTALIKLARI: Kabızlık, İshal, İbs, Crohn

Kabızlık, haftada 3 kez veya daha az ve zor şekilde yapılan dışkılama rahatsızlığı olarak nitelendirilir. Kabızlık sadece dışkılama konforsuzluğu değil, iç organ hasarlarına da neden olabilecek ciddi bir hastalıktır. Kabızlığın çoğunlukla en büyük nedeni bağırsaklarımızda yaşayan mikroorganizmalar arasından zararlı olanların sayısının ve oranının artmasıdır. Özellikle, kalın bağırsaklarda methanogenik bakterilerin sayısı ve oranı arttığında, onların ürettikleri metan gazının bağırsak kasılmalarını yavaşlattığı, böylece dışkılamanın daha seyrek olduğu ve geçen sürede daha çok su emilerek kabızlık oluştuğu bilinmektedir.

Kabızlık eğer uzun süre devam ederse bu sefer bağırsak tembelliği sonucunda kronik kabızlığa dönüşebilir. Özellikle, ufak çocuklarda olan kabızlık çocuğu dışkılama yapmaktan korkutarak dışkısı geldiğinde kendisini tutmasına ve neticede dışkıdan daha çok su emilerek kabızlığın şiddetlenmesine neden olur. Bu durum çocuklarda kabızlığın daha kolay kronikleşmesine sebep olur.

Kabızlık dışkılama zorluğuna ilaveten çok daha fazla sorunlar da oluşturabilir. Bağırsaklardaki zararlı mikroorganizmaların ürettikleri toksinler kana karışıp vücudumuzda çeşitli doku ve organlarda birikip, cilt lezyonlarından otizm ve multiple skleroza kadar çok farklı sorunlar da oluşturabilir.

Haber bültenimize abone ol


© 2021 www.erdemtezcan.com, tüm hakları saklıdır.